Navigera dig fram här   Söndagen den 15:e februari 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5847  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 41279 st  
  Igår: 55984 st  
  Denna månad:
832896 st
 
  Föreg. månad:
1954477 st
 
  Totalt: 126187650 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > SKOTERTURISM MED CHARTERFLYG FRÅN ENGLAND
 

 
 

SKOTERTURISM MED CHARTERFLYG FRÅN ENGLAND
SKOTERÅKNING VANKAS FÖR ENGELSKA TURISTER

DET LOSSNAR ALLT MER MED VINTERTURISM TILL NORRLAND. ARVIDSJAUR BLIR ALLT MER ETT NAV FÖR VINTERTURISMEN. NU STARTAR MAN MED CHARTERFLYG TILL ARVIDSJAUR(FRÅN LONDON).
TVÅ DAGAR I VECKAN!

Nu börjar Norrland på allvar ta upp konkurrensen med norra Finland om turismen. Om allt går efter ritningarna kommer charterflyg mellan London och Arvidsjaur startas upp i vinter. Med två flyg i veckan (!) kommer resföretaget Norvista i London att satsa hårt på Arvidsjaur. Givetvis ingår skotersafari som en viktig del i sin marknadsföring av resor till norra Sverige.
Arvidsjaur tycks bli allt viktigare för vinterturism och något av ett nav för all turism i Norrbotten.
Nu, när detta engelska företag satsar på Arvidsjaur med två flyg i veckan, öppnas givetvis många möjligheter. Plus att det finns möjligheter att flyga från Arvidsjaur till London.
Det engelska reseföretaget Norvista lockar med många aktiviteter. Givetvis är skotersafaris en viktig del, men möjligheter att ”bränna gummi” på någon av testbanorna med bil eller att köra Quads med dubbade däck finns också med.
Flyget ska alltså gå två dagar i veckan med start i november. Start och landningsplats är Gatwick i London.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se