| 
        
          Världens hårdaste ATV-tävling? Hunt The Wolf 
      
        
       
        
          I vårt senaste nummer som kommit ut till prenumeranterna just nu i dagarna kan ni läsa om tävlingen Hunt The Wolf. Kanske världens hårdaste och svåraste ATV-tävling. Bilden ger en liten vink om att det även kan bli lite farligt.
        
       
        
          Skador och maskinskador är vanligt. En tävling som går av stapeln i terrängen runt Sacuieu, vilket ligger i Transylvanien i norra delarna av Rumänien.
 Banorna visade sig vara riktigt svåra och utmnande och det var inte alla av de 90 deltagarna som lyckades ta sig i mål. Precis som tävlingens ordspråk säger så var det ett antal som blev, "eaten by the wolf".
 Många av bilderna som lagts ut av arrangören, de många teamen och av tävlande själva, har vittnat om att banan ger den mest hugna ATV föraren en rejäl utmaning och flera var det som körde sönder sina maskiner.
 
 Läs mer i ATV-Quad nr 2-2018.
 http://shop.atv-quad.se/
 
 |