SÄKRA KORT VINNER SPORT I PITEÅ
PITEÅ MS DROG IDAG AV ANDRA OMGÅNGEN I KVALET PÅ NORRA ZONEN.
En timma väntade man innan start i Piteå i dag på att kylan skulle släppa. Och när graderna blev måttliga så släppte man på Sport 440, Sport 600 och Ungdom 380. I Sport 440 var det samma trio som första SM-kvalet. Peter Löfvenius med sin Ski-Doo i topp med Tom Johansson, Lynx, strax efter. Tom var faktiskt uppe och nafsade Peter i ett av de två heaten. Lika säker trea i sammandraget var Jonas Persson, Kalix, med sin Polaris.
I Sport 600 var det Stefan Norberg, Storumans unge friska Arctic Cat-förare som klippte till med en seger och Stefan blir helt klart den förare som ska bära Arctic Cat:s chanser att ta ett guld denna vinter. Efter Stefan kom Jonny Persson och Lars-Johan Fjellström.
Ungdomsklassen vinns av, ja just det, Jimmy Johansson, Ski-Doo. Det är ungefär samma kvaltrio i norr med Per Eriksson på andra och Emil Johansson på tredje.
I morgon söndag handlar det om PRO 800 och Damer.
|