|
Ski-Doo Formula MX Pro Stock 1984
 |
|
Det var en rolig och intressant tävling i Gargnäs. Perfekt arrangemang som flöt på med endast ett avbrott för banpreparering innan finalerna. Närmare 70 heat kördes och tävlingen var ändå över vid 15-tiden. Många roliga skoterbyggen och ett antal otroligt välskötta skotrar blandades med varandra. Bosse Strandbergs MX Pro Stock gick närmare 50 varv som mastermaskin och Krister tyckte att det var mycket roligt, men var även imponerad av egenskaperna hos denna nu snart 30-år gamla skoter.
|
Under Burkarcuptävlingen i Gargnäs i vintras fick publiken se en mycket intressant maskin. Krister Johanssons vinnar Formula MX hade nämligen "hittat" tillbaka till Krister Johansson.
Vår tekniske guru Bosse Strandberg har nämligen fått tag på den och har låtit den genomgå en rejäl genomgång och uppdatering. Bosse såg till att frakta upp maskinen då han visste att Krister Johansson även känd som Gargnäsexpressen skulle vara där och återseendet blev ett faktum.
Läs hela historien i senaste numret av skoter som är ute nu.
|