Navigera dig fram här   Onsdagen den 12:e november 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15315  
  Antal nyheter: 5845  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 77327 st  
  Igår: 96346 st  
  Denna månad:
756503 st
 
  Föreg. månad:
2178359 st
 
  Totalt: 119727034 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > SVENSK SKOTERTILLVERKARE DRAR ÅT BROMSEN
 

 
 

SVENSK SKOTERTILLVERKARE DRAR ÅT BROMSEN

Snöskotertillverkaren Snowolverine i Sveg har fått problem med sin nyemisson och tvingas nu dra ned på sin verksamhet.

Den svenska snöskotertillverkaren Snowolverline har fått svårigheter med att fånga in kaptel i sin nyemission, skriver LTZ. Företaget gick ut med ett erbjudande under våren att privatpersoner kunde teckna aktier. Men trots att det fanns intresse så fick man ställa in kampanjen.
Nu tvingas företag skära i sin verksamhet och har också begärt rekonstruktion av företaget. Anders Sterner, vd ser detta som det enda alternativet och hoppas kunna gå vidare med verksamheten.
Företaget har jobbat med att ta fram en svensk skoter med hög prestanda och med många egna patent. Som mest har det funnits ett 15-tal anställda hos företaget i Sveg. I dagsläget jobbar ett 10-tal men enligt Anders Sterner kommer flera att få gå.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se