Navigera dig fram här   Torsdagen den 13:e november 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15315  
  Antal nyheter: 5845  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 28042 st  
  Igår: 85459 st  
  Denna månad:
792677 st
 
  Föreg. månad:
2178359 st
 
  Totalt: 119763208 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > MOTORCYKEL/ATV-QUAD-MÄSSAN GÖR UPPEHÅLL
 

 
 

MOTORCYKEL/ATV-QUAD-MÄSSAN GÖR UPPEHÅLL
Per Johansson, vd MCRF

Nordens största motorcykelmässa, med ATV och QUAD, På Två Hjul, som arrangeras sista helgen i januari varje år väljer att göra uppehåll 2010. McRF: s styrelse anser att det är dags att se över konceptet och hitta nya former inför framtiden.


Nordens största motorcykelmässa, med ATV och QUAD, På Två Hjul som arrangeras sista helgen i januari varje år väljer att göra uppehåll 2010. McRF: s styrelse anser att det är dags att se över konceptet och hitta nya former inför framtiden.

Att som utställare delta på en mässa och göra det på ett professionellt sätt kräver stora investeringar. Allt från personal på plats till golvyta, utrustning och transporter till och från mässan, löner, kost och logi genererar sammantaget stora kostnader.


- Även om vi hoppar över På Två Hjul 2010 kommer medlemsföretagen ändå att satsa på att visa upp sina produkter men på ett annat sätt. Mopeder, motorcyklar, atv och quads samt utrustning och tillbehör kommer att visas upp vid andra tillfällen. Det kan vara allt från egna roadshows till att stödja återförsäljarna vid deras handlardagar och medverkan vid liknande aktiviteter, säger Anders Sarbäcken, ordförande för McRF och VD för KTM i Sverige.
När ett nytt koncept skapats räknar McRF med att åter genomföra Motorcykelmässan På Två Hjul som jämfört med många andra mässor är ett ovanligt starkt varumärke.
Styrkan i varumärket beror till stor del på den stora kärna av trogna besökare som återkommer år efter år.

- Motorcykelmässan På Två Hjul är en institution i svenskt motorcykelliv och en uppskattad mötesplats för många intressenter, inte minst för hojåkarna. Vi planerar målmedvetet för framtida upplagor av På Två Hjul men har ännu inga detaljer klara, säger Per Johansson, VD för McRF.





» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se