Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Måndagen den 19:e maj 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15309  
  Antal nyheter: 5838  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 20392 st  
  Igår: 56203 st  
  Denna månad:
1022797 st
 
  Föreg. månad:
1671726 st
 
  Totalt: 108869378 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. kent
2. micke666
3. sunnne
4. RHG
5. FrankJScott
6. TheOne
7. Swarte
8. Herbert
9. allimac32
10. Alpinemadness
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > SKOTERPATRULL PÅ JAKT EFTER RYMDSTOFT!
 

SKOTERPATRULL PÅ JAKT EFTER RYMDSTOFT!

DET BLEV RIKTIGT DRAMATISKT NÄR EN SKOTERPATRULL FRÅN ESRANGE JAGADE VÄRDEFULLT RYMDSTOFT I SNÖRIK TERRÄNG.

Tack vare en snöskoterpatrull lyckades man hitta försvunnit meteoritstoft. Jakten på det försvunna meteoritstoftet blev dramatisk. I 39 timmar sökte personalen från rymdstationen Esrange i oväder och beckmörker på fjället efter ovärderliga dammkorn från rymden.
I måndags sköts en forskningsraket upp från Esrange utanför Kiruna. Den hade som uppgift att försöka samla in något av det damm som ständigt bildas av meteoriter som kommer in i jordens atmosfär.
Allt gick enligt planerna. Efter att ha varit uppe och vänt på nära tio mils höjd återvände rymdfarkosten med sin last. Fallskärmen fälldes ut och lasten landade mjukt ute på fjället. Men var?
En sista positionsbestämning hade skickats ut från 900 meters höjd, men på grund av de låga molnen gick det inte att hämta lasten med helikopter som planerat. En patrull på snöskoter skickades därför ut för att leta i det allt kraftigare snöovädret.
- Enda förbindelsen med gänget var med satellittelefon, det går inte att ringa med mobiltelefon där ute, så det var bara då och då vi hade kontakt med dem. För oss var det oerhört spännande, säger folket som hittade det värdefulla stoftet., berättar man för TT.
Patrullen kunde till slut leta sig fram till området som heter Järämä, men stötte då på nästa problem. Samerna höll just på med renskiljning på platsen och för att ta sig fram till nedslagsplatsen i mörkret riskerade patrullen från Esrange att skrämma och skingra tusentals renar.
De fick därför övernatta i närheten och invänta det ytterst sparsamma dagsljuset på tisdagen innan de gjorde ett nytt försök att ta sig fram till raketen.
De värdefulla instrumenten lastades på en snöskoterkälke och kunde 39 timmar efter uppskjutningen återbördas till Esrange.
Insamlingsanordningarna för meteoritstoftet visade sig vara hermetiskt täta och fortfarande med rymdens vakuum inuti.
- Den var i perfekt skick, helt fantastiskt efter att ha legat ute så länge i snö, blåst, kyla och elände. Förhoppningsvis går den att skjuta upp igen om något år.
Behållarna som varit med om äventyret i den lappländska vildmarken har nu skickats för analys till ett laboratorium i USA.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se