Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 7:e maj 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15308  
  Antal nyheter: 5836  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 14102 st  
  Igår: 54396 st  
  Denna månad:
340572 st
 
  Föreg. månad:
1671726 st
 
  Totalt: 108187153 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. kent
2. micke666
3. sunnne
4. RHG
5. FrankJScott
6. TheOne
7. Swarte
8. Herbert
9. allimac32
10. Alpinemadness
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > CROSSVETERANEN E-SON: -SATSA PÅ EN FLÄKTKYLD SPORTKLASS!
 

CROSSVETERANEN E-SON:
-SATSA PÅ EN FLÄKTKYLD SPORTKLASS!


NU VILL THOMAS E-SON ERICSON ATT FÖRBUNDET STARTAR EN NY KLASS.
-SATSA PÅ EN BILLIG FLÄKTKYLD KLASS, MENAR HAN.

Thomas E-son Ericson, ärrad tävlingsförare är en av flera som vill se en helt ny klass.
-Jo, jag tycker att en Sport-klass med fläktkylda 50 kubikare ska startas upp. Bra för ungdom, passar fint i cross och enduro, säger E-Son till skoter.se.
Dagens Sport 440 är en tämligen dyr klass och det har också visat sig att dessa maskiner kan vara svår att avyttra.
Tankarna på en billigare variant har funnits och nu tycker flera aktiva att det är dags att göra något.
- Utbudet av maskiner är bra samtliga märken, undantaget Yamaha, har en potentiell maskin att bidra med för den här klassen, säger Thomas.
Många vill se en klass där alla ungdomar ovan 16 år får tävla i och dessa maskiner ligger i prisläger 60-65 000 spänn.
Givetvis kan man hitta en rad varianter i regelboken, dvs att köra med en sådan här klass i cross och enduro.
-Jag tror på en sådan här klass. Framför allt är det billigt att tävla i. Våra grannländer har sett en fin utveckling i Enduro (läs Finland) där en billig variant av Sport 500 fläktkylda huserar.
Det gäller nu snabbt att komma till skott, säger E-son. Det nya reglementet är ännu ej spikat och vidare måste generalagenterna få en chans att titta över möjligheterna att ta hem det antal maskiner som kan behövas.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se