Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 10:e december 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15316  
  Antal nyheter: 5845  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 19729 st  
  Igår: 57855 st  
  Denna månad:
664354 st
 
  Föreg. månad:
2156189 st
 
  Totalt: 121791074 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > ÅBERG GASAR PÅ I PRO 800
 

ÅBERG GASAR PÅ I PRO 800

THOMAS ÅBERG HAR FÅTT UPP FARTEN MED SIN LYNX NÄR SM I ÄLVDALEN KVALAR VIDARE.

Det är onekligen de etablerade tungviktarna som dominerar i Pro 800 i SM-cross. Älvdalen gasar hela dagen på och vi på skoter.se fortsätter att blixtsnabbt rapportera direkt från banan. Daniel Olofsson, Ski-Doo fortsätter åka fort och segrade ett av dagens kval. Tog 10 poäng och Per Nordlund, Lynx, drog in på andra plats. Trea 16-årige Emil Öhman, Lynx, som gladde stort. Var faktiskt i täten några varv. Fredrik Granberg, Yamaha fyra och Fredrik Nilsson, femma.
I det nästa kvalheat var det dags för Thomas Åberg att skruva upp tempot med sin Lynx och ta segern. Vinner före Jocke Strandberg, Ski-Doo och Lars Trazan Eriksson, som glatt under kvalet. Lars kör i Sport-klassen med bestämde sig för att åka i Pro i Älvdalen (har poäng så att han är SM-klar i sportklassen). Kenneth Rabben blir denna gång bäste norske förare, då Björn Terje Heggeli fick strul.




» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se