Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Lördagen den 23:e mars 2019
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 14671  
  Antal nyheter: 5368  
  Meddelanden: 68504  
  Sidvisningar:  
  Idag: 294 st  
  Igår: 11574 st  
  Denna månad:
160567 st
 
  Föreg. månad:
207009 st
 
  Totalt: 70769453 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. bost
2. scom851
3. abbe63
4. shushu
5. sunnne
6. liny195
7. Laborum
8. Sedelit
9. laedtsar
10. Rerum
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Arctic Cat Cup - #47 är i antågande
 

Arctic Cat Cup - #47 är i antågande

God morgon alla skoterentusiaster, nu är det bara 1,5 timmar kvar till första start. Så svälj frukosten och kom upp till Gäfsåsens motorstadion för lite skotercross i världsklass.

Ungdomsklasserna 12-14 och 14-16 kommer att inleda dagen, och där tror jag en viss Nemo Falander känner sig taggad. Efter vinst i fjol i klassen 12-14 har han nu klivit upp till 14-16 där han skall ta sig an 13 heta konkurrenter.

William Svensson Tavelsjö, som tog hem segern i 14-16 i fjol kliver in i den gigantiska klassen Stock med drygt 50 startande, där han möter bland annat veteranen Johan Eriksson Team Walles.

Vi kommer finnas på banan och rapporterar här sedan under eftermiddagen.


Preliminärt tidsschema Arctic Cat Cup 2019

Lördag
08.00 Träning Stock, Open, Dam Stock, Ungdom 14-16, Ungdom 12-14 (5 varv var)
09.00 FÖRARSAMMANTRÄDE
09.30 Heat 1 Ungdom 12-14 4 Varv
09.40 Heat 2  Ungdom 12-14  4 Varv
09.50 Heat 3  Ungdom 14-16 4 Varv
10.00 Heat 4  Dam Stock 4 Varv
10.10 Heat 5 Dam Stock 4 Varv
10.20 Heat 6  Stock 5 Varv
10.30 Heat 7  Stock  5 Varv
10.40 Heat 8  Stock 5 Varv
10.50 Heat 9  Stock  5 Varv
11.00 Heat 10 Open 5 Varv
11.10 Heat 11 Open  5 Varv
11.30 PAUS
12.30 Mastervarv  Ungdomklasserna
12.40 Heat 12 Ungdom 12-14 4 Varv
12.50 Heat 13 Ungdom 12-14   4 Varv
13.00 Heat 14 Ungdom 14-16 4 Varv
13.10 Heat 15 Dam Stock 4 Varv
13.20 Heat 16 Dam Stock 4 Varv
13.30 Heat 17 Stock 5 Varv
13.40 Heat 18 Stock  5 Varv
13.50 Heat 19 Stock  5 Varv
14.00 Heat 20 Stock  5 Varv
14.10 Heat 21 Open 5 Varv
14.20 Heat 22 Open  5 Varv
Söndag
08.00 Träning  120cc
08.08 Träning 200cc  
08.15 Träning Stock, Open, Dam Stock, Ungdom 14-16, Ungdom 12-14 (5 varv var)
09.00 FÖRARSAMMANTRÄDE
09.30 Heat 1 120cc
09.35 Heat 1 200cc
09.40 Heat 2 200cc
09.45 Heat 2 120cc
09.50 Heat 3 200cc
09.55 Heat 4  200cc
10.00 Semifinal  Ungdom 12-14 5 Varv  
10.15 Semifinal Ungdom 12-14 5 Varv
10.30 Semifinal Ungdom 14-16 5 Varv
10.45 Semifinal Ungdom 14-16 5 Varv
11.00 Semifinal Dam 5 Varv
11.15 Semifinal Dam 5 Varv
11.30 Semifinal Stock 7 Varv
11.45 Semifinal Stock 7 Varv
12.00 Semifinal Open 7 Varv
12.15 Semifinal Open 7 Varv
12.30 Final 120cc
12.40 Silverfinal 200cc
12.50 Guldfinal 200cc
13.00 PAUS
13.30 Final  Ungdom 12-14 7 Varv
13.50 Final  Ungdom 14-16 7 Varv
14.10 Final Dam 7 Varv
14.30 Final Stock 12 Varv
15.00 Final Open 12 Varv



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se