Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 27:e augusti 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15311  
  Antal nyheter: 5838  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 51580 st  
  Igår: 76530 st  
  Denna månad:
1598944 st
 
  Föreg. månad:
1782124 st
 
  Totalt: 114552444 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Googla chassinumret på begagnad bil innan köp
 

Googla chassinumret på begagnad bil innan köp

från Länsförsäkringar kom det en varning som vi tyckte vi kunde dela med oss av:

Många orkanskadade USA-bilar säljs i Sverige. Efter orkanen Sandy har amerikanska försäkringsbolag löst in över 250 000 bilar, många dränkta i saltvatten. Skrotade fordon får inte säljas i USA, så efter en tid dyker många av dem upp i Europa och Sverige. Bilarna köps billigt från skroten och exporteras till Baltikum, främst Litauen. Där repareras de bristfälligt för att sedan säljas via Blocket eller oseriösa handlare.

– Köparna tror att de har gjort en bra affär, men redan efter ett par månader är det stor risk att bland annat elektroniken havererar. Oftast är köparen helt omedveten om bilens skadehistorik, säger Ville Semi som är skadespecialist på Länsförsäkringar.

Fuskreparationerna kan förutom utslagen elektronik innebära att bilarna är livsfarliga. De kan oftast sakna både airbags och deformationszoner. Enligt Larmtjänst har 61 procent av bilar från årsmodell 2007 och framåt som importerats från Litauen en skadehistorik i USA. För motsvarande import direkt från USA är siffran 21 procent.
– Det är ofta frågan om prestigebilar som Mercedes och BMW. Men det går att med relativt enkla medel kolla upp bilarnas bakgrundshistoria genom att googla chassinumret, säger Ville.

NICB (The National Insurance Crime Bureau och) är USAs motsvarighet till Larmtjänst. På deras hemsida kan man via chassinumret se om bilen är rapporterad som totalskadad av något amerikanskt försäkringsbolag. Det går också se om skadan har orsaktas av översvämning.

Se gärna fler tips på Larmtjänst
http://www.larmtjanst.se/Aktuellt1/Temasidor/Tema-Krockskadade-importbilar/
För ytterligare information kontakta:
Ville Semi, skadespecialist på Länsförsäkringar. Tel. 08-588 418 01
Presskontakt Länsförsäkringar. Tel. 08-588 418 50



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se