Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Fredagen den 12:e september 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15311  
  Antal nyheter: 5840  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 22577 st  
  Igår: 65378 st  
  Denna månad:
732480 st
 
  Föreg. månad:
1826809 st
 
  Totalt: 115512789 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > SLUTRAPPORT FRÅN EN LYCKAD SKOTERSAFARI
 

SLUTRAPPORT FRÅN EN LYCKAD SKOTERSAFARI
En alltid igenom fin skotersafari..Kristian Isaksson(med kameran), Jerker Wallin, Ove Westerlund, Tommy Bylund, Marcus Sandin, Håkan Edlund

Nu är det sista mailet som kommer från 6 mycket nöjda fjällresenärer!

Man kan sammanfatta resan som total succé!

Här yyterligare en rapport.

Nu är det sista mailet som kommer från 6 mycket nöjda fjällresenärer!

Man kan sammanfatta resan som total succé!

Men skall man vara lite mer detaljrik tänkte jag beskriva resan som följer:

Dag 1.

Vi startade torsdag morgon i Jäkkvik ca 42 mil i bil från Örnsköldsvik. Väl framme i Jäkkviks fjällcenter laddade vi batterierna genom en god natt sömn följt av en stadig frukost.

Färden gick sedan med bil ca 1km in mot Jäkkvik där vi lossade skotrarna och parkerade bilarna på gemensam parkering för kungsleden.

Vädret var mycket ostadig med snö/regn och dimma samt blåst, dock var vi mycket förväntansfulla för vi skulle köra skoter! Har man planerat resan i snart 1 år fattas bara annat!

Allt gick planenligt och färden startade ca 09.00 mot Kebnekaise fjällstation, det visade sig dock att lederna och sikten var mycket sämre än vi trott så när vi efter 4 timmar landade i Årrenjarka stugby för att tanka kändes det tufft att nå Kebnekaise samma dag, men ett försök skulle det bli!

2 mil upp på fjället rasade Tommys boogie ihop, ett fäste som håller fjädringen för hela boogien och hjulet som håller upp mattan hade gått av ? utmattning ?

Inte mycket annat att göra än att hoppas på att någon i Årrenjarka hade en svets, sagt och gjort vi monterade ned boogien med dom enkla verktyg vi hade och körde snabbt ned på perfekt pistade leder till Leif i Årrenjarka som vänligt hjäpte oss att svetsa boogien!

Jippie nu var vi på gång igen, dock lite små hungriga då ingen mat funnits att tillgå utan bara massa snacks och givetvis en korvring som Marcus lätt knäckte!

Upp på fjället montera boogien och så iväg, nu var målet Saltoloukta fjällstation som ordnat med boende och avbokning i Kebnekaise. Väl framme i Salto vi 20.00 tiden efter ca 9 timmar på skoter och på skumbiga leder och sikt så man inte så mer än ett kryss framför sig, var vi både trötta och hungriga.

Personalen på Salto fjällstation ordnade med god mat och för vissa blev det också en välbehövlig bastu!

Dag 2.

Ingen sol fortfarande kasst väder. Vi laddade med en stadig frukostbuffe och startade upp GPSen så vi kunde ta ut rutten mot Kebne via tankstationen i Stora sjöfallet. Upp på fjället glad i hågen det började spricka upp, men oj vad vinden hade blåst bort snön, skravelsten och dåliga leder och ingen sikt ???

Nu valde vi en annan väg till Kebne och matade ut på en sjö för att sikta mot Nikkaloukta där vi trodde det fanns tankning ? Där åt vi god lunch och insåg att det skulle bli svårt att klara fram och tillbaka till Kebnekaise och vidare till nästa tankstation utan mera soppa i tanken! Tack och lov finns det vänliga själar som fixar bensin i dunkar till väl behövande skoteråkare.

På väg mot kebnekaise fjällstation öppnade sig himelen och solen lysde klart samtidigt som leden mellan Nikkaloukta och Kebne var fantastisk drygt 2 mil på under 20 minuter, 70 km / h hela vägen.....

Vilken fantastisk känsla att vara framme, kanske för många inte så speciellt med Kebnekaise men det är dock Sveriges högsta berg och vi var klart ensamma om att komma dit med egen skoter, vikunde nu känna oss väldigt nöjda!

Dag 3.

Sprickor i chassit på 2 skotrar och läckande växellåda var inga besvär när solen skiner högt och man har minst 15 mil med underbara leder framför sig, idag är allt perfekt nu kan man klara vad som helst, we are on the top of the world!

Full fart mot Saltoloukta för lunch ute i solen - det blev suveränt goda köttbullar och potatis med gräddsås ( mycket duktig kock i Salto ). Väl där hade sprickorna blivit värre och Tommy ville helst inte köra sin skoter, Marcus fick lätta på packningen och Håkan lyckades dra sönder Magnapullen så han fick hjälpstarta Lynxen, 800cc. Fortfarande inga problem för Jerker på AC F7 och Kristians växellåda funkar med jämn återfyllning och Oves F1000 spinner som en kisse skall.

Tommy satte av i 30km/h och vi andra njöt av solen, utom Håkan som inte ville stänga av sin maskin så han fick nöjet att leka i pudersnön istället. Detta lockade emellertid oss andra också så det blev en del busande och njutande av både snö och hastighet.

vid 17 tiden nådde vi äntligen Årrenjarka igen och Leif hoppade in på lördagskvällen för att fixa ihop chassiet till Tommy, 2 timmar senare var vi på väg mot Tarra stugen, det blev Njunjes istället mysigt och trevligt med vedeldad kamin och hemlagade makaroner och korv. Varmt och gott när vi lade oss och kallt som .... när vi vaknade(eldvakt ?).

Dag 4.

Strålande sol inget skoterförbud lockade till offpist och körning över fjället för att undvika led för en gång skull. 10 mil tillbaka till Jäkkvik skulle bli lätta 7 mil... Det som gör sådana här resor spännande och extra roliga är att det oftast inte blir som man tänkt. Ove kämpade med F1000 i minst 15 minuter för att överhuvudtaget få igång den (muskler?) sen kom vi iväg men då börjar skruvarna som håller boogien i chassit lossna för Tommy så han måste stanna med jämna mellanrum för att efterdra!

Vi njuter av vädret och åkningen men med 3 mil kvar gav en bult som håller upp främre dämparen i boogien på Oves skoter upp och det blir lite extra rep dock inga större blesyrer. Vi klarar dom 71 milen och lastar upp skotrarna på släpen och startar resan hemmåt till den egna sköna sängen och fruar/sambos och barn.

Nu återstår avlastning och framtida funderingar på rep och nästa resa!

Mvh Kristian Isaksson, Jerker Wallin, Ove Westerlund, Tommy Bylund, Marcus Sandin, Håkan Edlund

Adjö Sverige var än du är!



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se