Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Lördagen den 7:e december 2019
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 14773  
  Antal nyheter: 5470  
  Meddelanden: 68504  
  Sidvisningar:  
  Idag: 6742 st  
  Igår: 7206 st  
  Denna månad:
65602 st
 
  Föreg. månad:
261664 st
 
  Totalt: 72457619 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Cadencealida
2. ruogu1234
3. Bale
4. scom851
5. SMC850
6. sellcigarette
7. Cleo
8. Igielka
9. sara19
10. LondaGloss
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > ÄNTLIGEN ÄR RESULTATEN FÄRDIGA FRÅN SM KVALET
 

ÄNTLIGEN ÄR RESULTATEN FÄRDIGA FRÅN SM KVALET(SÖDRA)
DAN LANG I FULLT ÖS PÅ SÖDRA KVALGRUPPEN(SM). BILD:MAGNUS DEWALL

DET HAR STRULAT LÄNGE MED RESULTATEN FRÅN LIMA AV MÅNGA OLIKA ORSAKER.
MEN NU ÄR DE KLARA! HÄR ALLA RESULTATEN FRÅN SÖDRA KVALGRUPPEN I SKOTERCROSS.

Klass Pro Stock
Pos Nr. Namn Lima Vargen Walles Total
1 46 Jörgen Backman 20 15 20 55
2 99 Johan Eriksson 20 11 17 48
3 100 Pontus Engström 11 17 15 43
4 56 Martin Myhr 6 20 8 34
5 5 John Stenberg 10 13 11 34
6 95 Roger Karlsson 8 9 13 30
7 41 Mattias Karlsson 5 10 9 24
8 15 Olle Olsson 20 20
9 44 Dennis Jonsson 7 10 17
10 64 Ulf Lif 13 13
11 174 Henrik Jacobsson 10 3 13
12 711 Emil Ottosson 5 7 12
13 50 Jonas Stenberg 5 6 11
14 196 Andreas Ljungberg 5 5 10
15 87 Andreas Haglund 8 1 9
16 91 Rikard Eriksson 8 8


Reserver
17 333 Robin Persson 6 6
18 732 Magnus Larsson 5 5
19 53 Emil Molander 4 4
20 73 Daniel Lindblom 4 4
21 30 Gustav Vestin 3 3
22 417 Joachim Gunnarsson 2 2
23 54 Fredrik Eriksson 2 2
24 444 Robin Olausson 1 1


Utan SM-poäng
92 Mikael Johansson
66 Kim Fors
12 Daniel Landin
28 Daniel Bergström
22 Bosse Hansson
158 Henrik Revelj
62 Per Jakobsson
81 Tony Svensson
17 Johnny Sahlén
24 Andreas Nordin
211 Kim Martinsson
63 Martin Öberg
33 Magnus Ljunkvist
90 Anders Wall
116 Oscar Thomer
101 Oscar Hedman
788 Marcus Andersson
721 Pontus Andersson
140 Daniel Rönnung
58 Jacob Nygårds
111 Mattias Bogg
38 Dan Roger Kjellman
132 Christer Gustavsson
600 Christopher Persson
932 Martin Danielsson
181 Anders Olsson
166 Fredrik Nallgård
666 Peter Eriksson
103 Saku Syrjälä
49 Mattias Roos
57 Kalle Wallinder
45 Andreas Nordh
75 Jens Nordqvist
153 Jonathan Granlund
176 Gunnar Asplund



Klass Damer
Pos Nr. Namn Klubb Anmälare Lima Vargen Älvsbyn SM-poäng
1 3 Lina Kaasalainen Malungs MK Team Snowmobile 20 20 40
2 19 Jessika Niska Haparanda SK Lundström Maskin 17 15 32
3 109 Petra Lindeborg Lima MS Reveljracing/Polaris Racing.se 15 10 25
4 14 Evelina Fredriksson Storumans SK Storumans Skoterskrot 5 17 22
5 311 Marica Renheim Lima MS Team Renheim Snowcross 9 11 20
6 43 Emma Karlsson Åsele SK Team Öviks Marina & Motors 13 6 19
7 41 Johanna Karlsson Tåsjö SSK Teamkarlssonracing.se 10 9 19
8 21 Matilda Johansson Älvsbyns MS Tords Motorservice Racing 11 7 18
9 11 Elvira Lindh Borlänge SSK 8 8 16
10 9 Anna-Carin Karlsson 13 13
11 156 Jennifer Norlin SBSK 7 5 12
12 661 Charlotte Svensson Åsele SK 6 3 9
13 12 Petra Olausson Krokoms MK 4 4 8


Klass Sport 600
Pos Nr. Namn Klubb Anmälare Lima Vargen Walles Total
1 64 Henrik Lundström Nolaskogs SK 15 13 20 48
2 70 John-Erik Hansson Team Walles JE Racing.nu 17 17 11 45
3 3 Jonas Östbyhaug Tydal MK Tiim Taafiz 20 20 40
4 14 Robin Wimark Hamrånge MK 11 10 17 38
5 16 Tony Persson Woxnadalens MK 9 11 15 35
6 31 Marcus Jakobsson Vilhelmina MK 13 15 28
7 29 Joe Andersson Lillholmsjö SSK 7 13 20
8 81 Mikael Rosendahl SMK Dala Team Katalysatoråtervinning 10 9 19
9 28 Jimmy Norfelt Bollnäs MK 8 8 16



Klass Pro OPEN Lima Vargen Walles Total
Pos Nr. Namn
1 311 Adam Renheim 20 11 20 51
2 144 Marcus Evensson 15 10 17 42
3 4 Ståle Eggen 20 20 40
4 13 Andreas Larsson 11 15 13 39
5 79 Johan Dahlgren 11 9 15 35
6 120 Dan Lang 15 17 32
7 65 Christer Dewall 8 7 11 26
8 16 Mads Tamnes 11 13 24
9 23 Johannes Berglund 7 6 9 22
10 55 Jeff Öijer 3 10 13
11 32 Mikael Ytterbom 6 2 5 13
12 82 Erik Rosendahl 1 8 9
13 28 Andreas Sjöström 1 8 9
14 56 Alexander Berglund 5 4 9
15 199 Ted Lindborg 5 4 9
16 71 Leif Berglund 5 3 8


Reserver
17 59 Andreas Wiklund 7 7
18 41 Henrik Mases 6 6
19 561 Trond Bakås 3 3
20 255 Isak Vallström 2 2
21 10 Arve Iversen 1 1
22 25 Jo Kjetil Stokke 1 1


Utan SM-poäng
62 Johan Olofsson
115 Anders Eriksson
69 Lennart Baggens
80 Andreas Bergman
139 Daniel Andersson
136 Andreas Johannesson
18 Olle Nordin
83 Larz Hansson
77 Per Strand
26 Joakim Lindqvist- Hjelm
111 Mac Liljenberg

UNGDOM
Klass 12-13 ÅR
Plac. Nr. Namn Klubb Anmälare Lima Vargen Walles Total
1 27 Nisse Kjellström SMK Söderhamn Team Monster 20 20 20 60
2 37 Erik Hansson Team Walles MK JE Racing.nu 17 9 17 43
3 41 Johan Engkvist Tåsjö SSK TeamKarlssonRacing.se 15 15 13 43
4 66 Emil Dalhsten Team Walles MK 13 13 15 41
5 18 Robin Karlsson Strömsunds MK TeamKarlssonRacing.se 11 17 9 37
6 13 Calle Åberg SMK Ockelbo Omab Racing 9 11 11 31
7 19 Robert Törnqvist SMK Söderhamn Team Hälsinge Motor 10 10 10 30
8 40 Alexander Forstman Lima MS 8 8 8 24
9 61 Johan Balstad 7 7


Klass 14-16 ÅR
Pos Nr. Namn Klubb Anmälare Lima Vargen Walles Total
1 108 Marcus Johansson ÖSSK Motorhuset Racingteam 17 20 20 57
2 77 Gustav Munter SMK Ockelbo Hagmans Tak AB 20 17 15 52
3 55 Jesper Axelsson Team Walles MK Motorexpo 15 13 17 45
4 27 Nisse Kjellström SMK Söderhamn Team Monster 10 10 10 30
5 119 Emil Sundvisson Åsarnas SSK 8 8 13 29
6 97 Rasmus Talus-Hjelm Morgongåva MF Jockes Skoter & Motor 13 6 9 28
7 68 Marcus Ogemar-Hellgren ÖSSK Motorhuset Racingteam 9 7 11 27
8 50 Rasmus Brink ÖSSK 7 11 8 26
9 39 Ole Andersgrytbakk Brekken MK 5 15 4 24
10 29 Balder Nääs Hedevikens SSK Nääs Maskin Motor 6 5 6 17
11 38 Johan Grym Hedevikens SSK Nääs Maskin Motor 3 2 7 12
12 113 Martin Hegre Meråker 11 11
13 999 Philip Hofstad 9 9
14 48 Robin Svanberg SMK Söderhamn Team Hälsinge Motor 4 3 7
15 66 Emil Dalhsten 5 5
16 64 Dag Finn Östbyhaug 4 4


Reserv
17 666 Sverre Jr Balstad 1 1



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se