Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Måndagen den 16:e december 2019
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 14777  
  Antal nyheter: 5476  
  Meddelanden: 68504  
  Sidvisningar:  
  Idag: 385 st  
  Igår: 6251 st  
  Denna månad:
142653 st
 
  Föreg. månad:
261664 st
 
  Totalt: 72534670 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. jiuwo23
2. aolre
3. CsLolGome
4. Cadencealida
5. ruogu1234
6. Bale
7. scom851
8. SMC850
9. sellcigarette
10. Cleo
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > SKELLEFTEÅ LADDAR UPP FÖR CROSS-SM
 

SKELLEFTEÅ LADDAR UPP FÖR CROSS-SM
Foto:Christer Svensson

SKELLEFTEÅ MS VARVAR UPP FÖR SÖNDAGENS/OBS) SKOTERCROSS. FÖRSTA KVALET(NORR) OCH PÅ STARTLINJEN FINNS TVÅ VÄRLDSMÄSTARE PÅ PLATS. REAGERANDE EMIL ÖHMAN SOM MÖTER HEMMASONEN OCH FD MÄSTAREN PETER ERICSON.
NU MED REVIDERAD STARTLISTA!

Under fredagen jobbade SMS med sin arena, Klurmarksbanan, med att kölra in mer snö och preperande sköttes av rutinerade Thomas Ericson.
Med att mera snö körs in på banan och som då får ligga till sig inför den slutgiltiga prepareringen av en pistmaskin under lördag.
Här startlistan, som saknar ungdom, vi lägger ut den när vi får den av klubben.

STARTLISTA CROSS SM/RM-KVAL NORR 2009-02-22 Arrangör: Skellefteå MS

Ungdom 600 12 - 13 år
Nr Namn Klubb Skoter Team
22 Robin Ottosson Vilhelmina MK Arctic Cat MC Racing Älvdalen
34 Nisse Halvarsson Arvidsjaur MS Polaris Polaris Experince Center
35 Jerry Lärkerud Vilhelmina MK Arctic Cat Lärkerud
42 Jaako Anttoni Rovaniemen MK Lynx
103 Lukas Johansson Gargnäs MK Polaris Team Däcklagret Racing

Ungdom 600 14 - 16 år
Nr Namn Klubb Skoter Team
6 Markus Johansson Gargnäs MK Polaris Team Däcklagret Racing
11 Anton Dahlqvist Infjärdens Racing SK Lynx Team Nilafritid.se
12 Oskar Norum Umeå AK Lynx Team Johansson Maskin
14 Arttu Jaako LAMK Lynx
15 Filip Eriksson Lycksele MK Ski-doo Team Mx4u
16 Jim Andersson Älvsbyns MS Lynx
17 Sebatian Asp Kiruna MK Lynx
32 Pontus Nässlander Arjeplogs SSF Ski-doo Bröderna Sundströms
45 Filip Sundström Arjeplogs SSF Ski-doo Bröderna Sundströms
69 Kristian Piironen Kiruna MK Lynx Team AP Miljövård
99 Andreas Lindmark Kiruna MK Lynx Team Lundströms Maskin
110 Simon Lundström Kiruna MK Lynx Team Lundströms Maskin
250 Samuel Kesti PCMK Polaris
288 Jesper Degerbjörk Kiruna MK Ski-doo Team Lundströms Maskin
999 Johan Sundström Arjeplogs SSF Arctic Cat Team Yngvesson

Sport 600
Nr Namn Klubb Skoter Team
11 Christoffer Wikström Älvsbyns MS Lynx Sixten Nilssons Motorservice
13 Filip Öhman Älvsbyns MS Lynx
15 Erik Engberg Infjärdens Racing SK Yamaha Team Yamaha
17 Magnus Hallberg Robertsfors MS Lynx
18 Sven-Yngve Lindström Åsele SK Lynx
19 Niklas Fredriksson Hällnäs SSK Arctic Cat Bbx Racing
23 John Jonsson Vitådalens SK Lynx
24 Roine Persson Arvidjaurs MS Polaris Ags Skoter & Mc
25 Anders Byström Sävarådalens SK Lynx
27 Stefan Edström Sävarådalens SK Arctic Cat Team Yngvessons Maskin
32 Andreas Jonsson Storumans SK Polaris Joeströms Bil & Mek
37 Robin Hennig Tavelsjö SK Lynx
40 Kalle Henriksson Storumans SK Ski-doo Team Grundström Ammarnäs
43 Joakim Gustafsson Umeå AK Ski-doo Team Grundström Ammarnäs
44 Alexander Holm Sävarådalens SK Lynx
47 Tobias Jonsson Ammarnäs SSK Lynx
50 Robert Sjöström Hällnäs SSK Lynx
53 Marcus Falk Umeå AK Lynx
67 Lars Lundberg Älvsbyns MS Lynx Team Nila Fritid
68 Joakim Forsberg Umeå AK Lynx
100 Andreas Henriksson Storumans SK Ski-doo Team Grundström Ammarnäs
133 Mattias Lundgren Älvsbyns MS Ski-doo
137 Johan nyberg Älvsbyns MS Ski-doo
494 Tomas Lundgren Infjärdens Racing SK Lynx
869 Peter Lundgren Infjärdens Racing SK Lynx

Pro Stock
Nr Namn Klubb Skoter Team
2 Joakim Strandberg Tavelsjö SK Ski-doo Team Ski-doo Sweden
3 Emil Johansson Gargnäs MK Lynx Team Lynx Sweden
6 David Westin Gargnäs MK Arctic Cat Mellanstromsmotor.com
9 Jonathan Eriksson Lycksele MK Ski-doo Team Ski-doo Sweden
11 Magnus Renström Gargnäs MK Ski-doo
13 Marc Pettersson FSF Nord Ski-doo Gällivare Motor & Maskin
14 Mikael Vedbring Storumans SK Ski-doo Team Storumans Skoterskrot
19 Simon Flinkfelt Älvsbyns MS Arctic Cat Mellanströms Motor
25 Marcus Lundgren Älvsbyns MS Lynx Team Nila Fritid
26 Tomas Brännström Umeå AK Yamaha
29 Mikael Johansson Malmfältens MCK Lynx Team Lundströms Maskin
51 Dan Danell Kalix MS Lynx
55 Tony Johansson Robertsfors MS Lynx Team Johanssons Maskin
67 Jens Sandbjer Dorotea SK Lynx Dorotea Husvagnscenter
68 Jens Hyvönen Haparanda MCC Lynx
74 Anders Strandberg Vilhelmina MK Lynx
78 Albin Kramer Robertsfors SK Lynx
79 Jörgen Gotthardsson Vilhelmina MK Lynx
80 Daniel Eriksson Vännäs MK Lynx Team Johanssons Maskin
85 Per Vestberg Luleå MS Ski-doo Tords Motorservice Racing
88 David Larsson Gargnäs MK Lynx Team Nila Fritid
94 Per Nilsson Infjärdens Racing SK Ski-doo
105 Kristoffer Forsberg NMCK Ski-doo
121 Jonas Wikström Älvsbyns MS Ski-doo Jonaswikstrom.nu
123 Mathias Johansson Älvsbyns MS Ski-doo Tords Motorservice Racing
125 Ronny Landin Överkalix SK Lynx
134 Stefan Norberg Storumans SK Lynx
141 Anders Semberg Kiruna MK Lynx Team Lundströms Maskin
143 Fredrik Eriksson Umeå AK Lynx www.crossbolaget.com
144 Victor Sydlén Robertsfors MS Arctic Cat Racoon Racing
145 Magnus Sundström Arjeplogs SF Ski-doo Team Bröderna Sundström
146 Johan Westerlund Robertsfors MS Arctic Cat Racoon Racing
148 Adam Georgsson NMCK Arctic Cat
157 Felix Gräsvik Kiruna MK Lynx Team Lundströms Maskin
170 Jens Johansson Luleå MS Lynx
171 Lars Nordin Nolaskogs SK Ski-doo
173 Elias Lindgren Skellefteå MS Lynx
180 Daniel Välimaa Överkalix SK Lynx
312 Gustav Ingelsson Åsele SK Ski-doo
851 Mattias Kjellin Sno MK Yamaha Team Kjellin Snocross
911 Ville Lehtisalo LAMK Lynx
961 Peter Strand Älvsbyns MS Ski-doo xcs.se
999 Markus Eskelinen Töre SK Lynx

Pro Open
Nr Namn Klubb Skoter Team
1 Emil Öhman Älvsbyns MS Lynx BRP Racing Team
5 Peter Ericson Skellefteå MS Lynx BRP Racing Team
6 Tom Johansson Gargnäs MK Lynx Lynx Sweden
7 Fredrik Granberg Tavelsjö SK Ski-doo Team Ski-doo Sweden
17 Adam Öhman Älvsbyns MS Lynx Team Nila Fritid
27 Petter Nårsa Moskosel SK Lynx
43 Niklas Westerlund Arjeplogs SF Arctic Cat
45 Tommy Blomqvist Hällnäs SK Ski-doo
47 Per Eriksson Kiruna MK Lynx Team Lundströms Maskin
52 Johan Lidman Älvsbyns MS Arctic Cat
84 Viktor Stenman Storumans SK Arctic Cat Team Arctic Cat Yngvesson
93 Robin Svanhem-Wilén Malmfältens MCK Ski-doo Gällivare Motor & Maskin
96 Daniel Nilsson Morjärvs MS Arctic Cat Renthere.se
303 Niko Korusmäki LAMK Lynx BRP Racing Team
671 Lars Lundberg Älvsbyns MS Lynx Team Nila Fritid
701 Jimmy Johansson Gargnäs MK Polaris Team Däcklagret Racing
901 Joel Westerlund Arjeplogs SF Polaris Team Experience Racing





» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se