Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 14:e september 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15311  
  Antal nyheter: 5840  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 30631 st  
  Igår: 81202 st  
  Denna månad:
893655 st
 
  Föreg. månad:
1826809 st
 
  Totalt: 115673964 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > TAPPADE SKOTERBEVIS EFTER FORTKÖRNING
 

TAPPADE SKOTERBEVIS EFTER FORTKÖRNING
Bilden har inget med artikeln att göra.

KOMMUNALRÅDET I SKOTERGLADA VILHELMINA MISSADE ATT HAN MÅSTE SKAFFA SKOTERKORT IGEN. DETTA SEDAN HAN TAPPAR FÖRARBEVISET EFTER ATT HA KÖRT FÖR FORT MED BIL.
MÅNGA ANSER SIG INTE KÄNNA TILL ATT MAN FÖRLORAR OCKSÅ FÖRARBEVISET VID FORTKÖRNING MED BIL - MEN SÅ ÄR DET.

Han är inte ensam att missa detta med förarbevis.
Vilhelminas kommunalråd, Gunnar Hörnlund, har kört snöskoter utan giltigt förarbevis. När hans körkort drogs in i två månader tappade han också rätten att köra skoter.
I december 2006 tappade Gunnar Hörnlund körkortet i två månader sedan han kört för fort vid När han fick tillbaka körkortet visste han däremot inte om att han förlorat rätten att köra snöskoter.
- Jag körde skoter i fjol under påsken. Då var jag inte medveten om den här regeln och det var först i höstas som någon viskade det här till mig, säger han.

Kommunalrådet har kört skoter på sitt ordinarie körkort i 30 år och har inte haft en tanke på att skaffa sig ett förarbevis för snöskoter trots att skoterorganisationerna haft stora kampanjer för att även locka till sig äldre skoterförare. Nu kommer dock kommunalrådet att kursa sig till en skoterbevis, uppger VK.
Mörkertalet kan vara stort bland dem som tappat rätten att köra skoter sedan de mist sitt ordinarie körkort. Det har skoterorganisationen SNOFED vid ett flertal tillfällen framfört.
Övergångsreglerna för förarbevis gäller bara de personer som tagit körkort före år 2000. De som tar sitt körkort senare får inte köra snöskoter på sitt bilkörkort utan där måste man komplettera med ett förarbevis som utfärdas av Vägverket. Det finns många klubbar, trafikskolar som ordnar kurser. Inte alls svårt att ta med andra ord.Man kan tycka att det är lite märkligt att länsstyrelserna INTE aviserar till de som drabbas att just skoterkortet dragits in. Borde ju var en mycket enkel sak att hantera via datorer.
De flesta som hamnar i denna situation vet inte om detta. Trots en rejäl information kring hanteringen.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se