Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 14:e september 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15311  
  Antal nyheter: 5840  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 36325 st  
  Igår: 81202 st  
  Denna månad:
899349 st
 
  Föreg. månad:
1826809 st
 
  Totalt: 115679658 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > POLISKOLL PÅ SKOTERÅKARNA
 

POLISKOLL PÅ SKOTERÅKARNA

Skoterförare alkoholpåverkade tre gånger så ofta
som bilförare, anser polisen i Västerbotten som undersökt både bil- och skoterförare.

Skoterförare alkoholpåverkade tre gånger så ofta
som bilförare

Polisen i Västerbottens län genomförde under vårvintern 2007 en rad insatser i fjälltrakterna för att förebygga olyckor på snöskoter och i biltrafik. Resultaten visar att behovet av verk-samheten är stort. Mot den bakgrunden planeras för en fortsättning under vintern 2007-08.

 Vår mål är att få bort beteenden som vi vet ökar olycksrisken vid bil- och skoterkörning. Alko-holpåverkade förare, höga farter eller körning utan behörighet hör inte ihop med vare sig snöskoter- eller bilkörning, förklarar Mats Figaro, samordnare av polisens insatser.

Statistiken visar att det totalt sett under den aktuella tiden 2007 var sju anmälda skoter- och bilolyckor i området. Under såväl 2005 som 2006 var antalet 10.

I de insatser som gjordes under perioden 5 mars – 2 maj 2007 gjordes 2554 nykterhetskontroller i terräng och 2273 nykterhetskontroller på väg. Kontrollerna fångade 11 alkoholpåverkade skoterföra-re och 3 bilförare.

 Det är tre gånger så hög andel av skoterförarna som blåser positivt i våra kontroller. Det rör sig om ett stort antal utandningsprov både bland skoterförare och bilförare. Jag tycker att vi har under-lag för att säga att folk är mer benägna att köra skoter än att köra bil när de druckit. Den attityden håller inte. Här har skoterklubbar, skoteruthyrare och andra organisationer en del att jobba med, menar Mats Figaro

 Om snöskotern används på rätt sätt så är det ett fantastiskt fordon som ger många människor stor glädje. Låt oss därför alla hjälpas åt och använda den på ett trafiksäkert sätt och som inte skapar onödiga störningar i naturen och bland människor, fortsätter han.

Vid kontrollerna av snöskotrar upptäcktes att ett 50-tal av skotrarna var avställda, ett 30-tal hade registreringsskylten felplacerad och ett tiotal fall av körning utan behörighet.

 När det gäller placeringen av registreringsskylten var det många som trodde att deras skylt satt på rätt ställe, eftersom den satt där då de köpte skotern. Här tycker jag att skoterhandeln har ansvar för att montera registreringsskylt framtill eller om det medför avsevärd olägenhet att montera skyl-ten framtill, får den monteras på annan utifrån väl synlig plats, säger Mats Figaro.

Inte heller bilisterna hade allt i sin ordning. 183 förare togs för fortkörning, 6 körkort omhändertogs, 11 bilar med körförbud upptäcktes och därutöver figurerade ett drygt 20-tal andra förseelser av olika slag.


För ytterligare information, kontakta:

Mats Figaro, poliskommissarie, Vilhelmina
Telefon 0940-376 25



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se