Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Tisdagen den 16:e september 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15311  
  Antal nyheter: 5840  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 18208 st  
  Igår: 60074 st  
  Denna månad:
1001965 st
 
  Föreg. månad:
1826809 st
 
  Totalt: 115782274 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Nmservice
2. kent
3. micke666
4. sunnne
5. RHG
6. FrankJScott
7. TheOne
8. Swarte
9. Herbert
10. allimac32
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > ARCTIC CAT 2007 – TWIN SPAR CHASSIET ÖVERTYGAR
 

ARCTIC CAT 2007 – TWIN SPAR CHASSIET ÖVERTYGAR
Arctic Cat F1000 Sno Pro

När vi fick möjlighet att testa Arctic Cats nya 2007:or var det med spänd förväntan som vi förde vår kosa söderut mot Edsåsdalen i Jämtland.
Vi har hört mycket nervkittlande saker om Arctic Cats nyheter och vi blev inte besvikna.

Först måste vi nämna Arctic Cats nya chassie, Twin Spar som gör att man kan justera dyna och styre till att passa just din personliga körstil. Resultatet är lysande.
Det nya chassiet finns på F5 LXR, F6, F8, F1000 och Jaguar Z1.

Just jaguar Z1 har en nyutvecklad 1000-kubiks parallell twin 4-takts motor som passar som handsken på en ledkryssare.

Nu har Arctic kommit med en 1000-kubikare med fina släktskap från Thunderkatten.
Grymt drag och fartresureser i mängder. Men mest imponerade blev vi av Arctic Cats nya 800-kubikare. Gasresponsen saknar motstycke, den är som en kobra helt enkelt.
Genomgående var alla motorer lika lättstartade. Till och med 1000-kubikaren kan man dra igång med en hand lite slött!

Crossfire modellerna är som gjorda för den svenska marknaden, trevliga på led och urskoj bredvid. Crossfire 5, Crossfire 8 och Crossfire 1000.

Mountain delen representeras av M1000, M8 och M6. Oerhört fina klättrare. just med de nya motorerna och med smidighet i mängder.

Modellnamnet Panther fyller 40 år i år. Som jubileums version kommer Panther 660 och 570 i ”lepopard” mönstrad dyna och retro dekaler. Vi tyckte att det såg grymt läckert ut. T660 Turbo Touring LE har en snygg mörkgrön färg och det mest härliga med den måste vara den eluppvärmda dyna som får tummen upp.

Läs mer om dessa i Tidningen Snöskoter




» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se