Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Fredagen den 25:e september 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15322  
  Antal nyheter: 5855  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 8881 st  
  Igår: 19439 st  
  Denna månad:
69263 st
 
  Föreg. månad:
299566 st
 
  Totalt: 152770297 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. ABOBUS
2. sunnne
3. Perr89
4. Nmservice
5. kent
6. micke666
7. RHG
8. FrankJScott
9. TheOne
10. Swarte
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > POLARIS GRUPO VILL HA SKOTERFÖRBUD!
 

POLARIS GRUPO VILL HA SKOTERFÖRBUD!
Maskinen på bilden har inget med artikeln att göra.

ETT FÖRETAG I ARJEPLOG SOM KALLAR SIG POLARIS GRUPO VILL HA RESTRIKTIONER FÖR SNÖSKOTER. MAN HÅLLER PÅ ATT BYGGA ETT KONFERENSANLÄGGNING I ARJEPLOGS NÄRHET.

Ett företag som kallas för Polaris Grupo Sweden, som inte har ett dugg att göra med Polaris snöskotrar, bygger en konferensanläggning på Galtispuoda utanför Arjeplog i Norrbotten. Polaris Grupo ansöker, märkligt nog, om skoterförbud och men kräver fastställande av skoterleder.

Företaget menar att ett skoterförbud skulle gynna både anläggningens gäster, rennäringen och skogsägare i området.

I sin ansökan säger dock Polaris Grupo att kommunen borde fastställa sträckning för en skoterled som sammanbinder deras anläggning med skidanläggningen, samt en led som går västerut ned till Hornavan. Man vill tydligen både ha inte tae emot snöskotrar, allt enligt en notis i NV.





» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se