POLARIS QUADRICYCLE - STORSATSNING PÅ VÄG!
 |
Polaris är på rätt väg. Foto: Pär Lidgren
|
Den 21 juli meddelade Polaris att de för första gången i företagets 50 åriga historia kommer att satsa på en internationel-specifik produkt, quadricyclen. Polaris sparar inte på krutet med denna line-up. Marknaden som Polaris vill in på är den exploderande Quad på väg marknaden, i Europa växer den enormt snabbt och framtidsutsikterna är lysande. Bara i Frankrike sägs försäljningen av vägregistrerade fyrhjulingar överstiga mc-sidan.
ATV-redaktionen har testat i Frankrike!
Inom EU är regeln som så att för att en maskin skall få vägtypas måste den max ha en motoreffekt på 15 Kw (ca 19 hästar) och vara utrustad med blinkers, backspeglar, väganpassade däck och registreringsskylt mm.
För att få framföra den på väg behövs ett B-körkort och vill man bredvid skall man inte glömma bort terrängkörningslagen.
 |
Funkade i alla lägen. Foto: Pär Lidgren
|
Provkörningen ägde rum i Marseille och där erbjöds det varierande testområden såväl på som bredvid vägen. Fantastisk omgivning med branta backar, snår och franska bilvägar med vinrankor på sidorna.
Vår spontana känsla var att Polaris har lyckats mycket bra med sin modellflotta. Speciellt stack deras minstingar ut hakan, ATP 330 och lilla men fräcka Phoenix 200.
ATP 330 Quad
En stabil och kraftfull maskin, känns mer än 330cc
3 lägen på drivingen, 2x4, AWD (On demand All wheel drive) och 4x4
Fungerade lika på som sin kusin ATP 330 regular i terrängen dvs. mkt bra! PÅ vägen skötte den sig fint och civiliserat.
Bra reglage för blinkers och tuta mm.
Phoenix 200 Quad
Liten men naggande god, överraskade oss alla. Trots sin lilla motor 200cc var den pigg och lättkörd, roligt och rapp! Den klarade terräng bättre än vad skulle tro trots sin tvåhjulsdrift.
Stabil och härlig på landsväg och med sitt pris kring 45.000:- kommer den att vara en storsäljare tro oss! Vi kommer nog att köpa en...
Trailboss 330 Quad
Den är som ATP 330 fast utan flaket och 3 lägen på drivningen, även denna känndes lyckad.
Scrambler 550E Quad
Sportig design, härlig balans och duktig framkomlighet on & off road. Backspeglarnas placering kan man dock undra över, man såg dom kanppt därframme.
Sportsman 500E Quad
Man sitter högt men har samtidigt härlig balans, bra lastutrymmen (inte som ATP kanske men nära nog). Även denna har den s.k. On-Demand All-Wheel Drive.
Vi kommer med mer ingående reportage på respektive modell längre fram här på atv.skoter.se
När framtiden ser så här ljus ut och när de har lyckats så här bra med sina produkter kan man bara gratulera!
 |
En Polaris och en Peugeuot möter varandra under solen...
Foto: Pär Lidgren
|
|