NÄSTAN LIKA MÅNGA OMKOMMER PÅ SNÖSKOTER SOM MED BIL
STATISTIK FÖR NORR- OCH VÄSTERBOTTEN VISAR ATT UNDER VINTERPERIODEN DÖR FLER PÅ SKOTER ÄN MED BIL.
Det omkommer nästan lika många på skoter som med bil.
Sammanlagt omkom 8 personer i skoterolyckor i hela landet, varav 2 personer i Norrbotten och 3 i Västerbotten.
Under samma tid omkom 7 personer i biltrafiken i de bägge länen.
- Det är alkohol med i bilden och det handlar om alltför höga hastigheter, konstaterar Per-Mats Öberg, avdelningschef för Trafik och Miljö, Vägverket Region Norr.
Vägverket har nu tagit initiativ till att alla berörda intressenter, bland annat polis, länsstyrelser, skoterorganisationer, samer och kommuner, under hösten samlas till ett möte för att ta fram förslag till olika åtgärder.
- Promillehalterna är dessutom så höga i de flesta fallen handlar om personer som har ett alkoholberoende eller i vart fall kan klassas som ”storkonsumenter”, säger trafikpolisen i Norrbotten i ett pressmeddelande från vägverket.
Berusade förare anmäler inte olyckor i terrängen. Både polis och vägverket utgår ifrån att mörkertalet är stort.
Tomas Wikberg vid trafikpolisen i Västerbotten pekar även han på för höga farter och alkohol som en bidragande orsak till av olyckorna. Och säger till NV:
- Det ligger alltid på föraren att denne skall använda sitt omdöme. Speciellt viktigt när man kör i terräng och på is, där föraren inte vet hur underlaget ser ut, slutar Wikberg.
Skoter.se har tillsammans med SNOFED tagit fram statistik för olyckor med snöskoter under hela säsongen, men alkoholen har fått en allt för överdrivit inslag i Vägverkets statistik för den gångna säsongen.
|