PENGAR TILL LEDER I STORUMAN
EN REJÄL DUSÖR MED LEDPENGAR GÅR TILL STORUMAN I VÄSTERBOTTEN.
NÄRMARE EN MILJON KRONOR!
Ett rejält tillskott av pengar har Storuman i Västerbotten fått. 786 000 kronor har Länsstyrelsen i länet beviljat kommunen för utveckling av skoterleder inom kommunen. Det är Blå Leden som fått en rejäl slant.
Men det finns ett litet krux med slantarna från Länsstyrelsen. Utvecklingen av skoterleder i Tärnaby har kört fast det senaste halvåret efter invändningar bland annat från markägare. Lyckats man inte fått ordning på betaltrafik så aviserar länsstyrelsen att några fler pengar kan inte bli aktuell.
Målet ska vara att skotertrafiken ska fungera självfinansierad genom avgifter, sk betalleder. Kommunen har också avsatt 150 000 till underhåll av lederna inför den kommande säsongen. I fjol tog man in i avgifter på kartor och frivilligt med ca 120 000 kronor.
Givetvis är målet bra leder inom kommunen och därmed kommer också turistande skoteråkare.
|