FREDRIK GRANBERG VINNER I ARVIDSJAUR
FREDRIK GRANBERG VINNER STADIONCROSS I ARVIDSJAUR.
Äntligen. Garanterat gladaste chauffören idag heter Fredrik Granberg från Tavelsjö Med sin 3-cylindriga Yamaha klipper Fredrik till med seger i Arvidsjaurs skoterfestival. Vinner före Peter Eriksson, Skellefteå, Polaris och Daniel Olofsson, Lycksele, Ski-Doo.
Skoterfestivalen i Arvidsjaur har startat upp och det gjorde man bla med stadioncross. En tävling som lockade ett 20-tal förare från hela landet. Första pris var 10 000 friska kronor som gladde Fredrik extra.
- En skööön seger, jublade Fredrik, som är en av landets tävlingsflitigaste. Kul att komma längst upp på pallen.
Daniel Olofsson hade en tuff resa och vurpade friskt i ett av kval heaten och var nästan uträknad. Men Daniel, som är en tuffing, kom igen och lyckades via sista chansen ta sig till final och där blev han trea.
Bra med folk tittade också på. I morgon lördag är det dags för det stora ”bullret” då Kalix kör sin traditionella stadioncross. Söndag är det bara att boka in isg för räjs i Älvsbyn. Dags för stadioncross igen.
Resultat;
1/Fredrik Granberg 2/Peter Eriksson 3/Daniel Olofsson 4/Magnus Säfström 5/Jonny Persson 6/Patrik Abrahamsson
|