Stadioncross SM
Oskar Englund och Marica på topp
Lukas Johansson var mycket stabil i sin körning och var den enda med full pott i kvalen. Sedan var det en lika stabil och snabb Petter Nårsa som också var lite av en favorit i finalen. Men Oskar Englund hade också varit snabb under kvalen och efter starten i finalen och den röra som blev när det blev trång i första svängen stod det klart att Oskar Englund var främst och Lukas Johansson och Petter Nårsa hade tappat enormt mycket på kalabaliken. Petter Nårsa verkade satsa allt på ett kort för att komma ikapp men det resulterade bara i att han ramlade av skotern en gång till och sedan fick han bryta. Oskar Englund körde felfritt och höll undan hela racet före Marcus Ogemar-Hellgren och John Malmström från Nyborgs SK. John Malmström hade egentligen inte tänk tävla alls denna säsong då han gör värnplikten fick nu med sig en bronspeng. Mycket kul att se.
1 Oskar Englund
2 Marcus Ogemar-Hellgren
3 John Malmström
4 Axel Johansson
5 John Stenberg
6 Adam Öhman
7 William Svensson
8 Lukas Johansson
9 Gustav Sahlsten
10 Petter Nårsa
Damerna
Här var det en intressant comeback på schemat. Marica Renheim som tag med sig alla titlar man kan saknade en titel och det var ingen hemlighet att hon siktade på guld. Marica visade sin snabbhet på kvalen och var med i täten. Men när det gällde som mest visade hon att hon fortfarande hade mästartakterna kvar och körde om Thea Arnesson efter några varv i finalen. Sedan var det klart. Mer spännande var det baktill där Wilma Jonsson från Storuman försökte jaga ikapp Thea Arnesson men Thea höll fokusen uppe och körde in på andra platsen. Wilma slutade trea.
Det bästa med lördagens race var nog intervjuerna. Det var otroligt kul att lära känna förarna bättre och få ett ansikte på förarna.
1 Marica Renheim
2 Thea Arnesson
3 Wilma Jonsson
4 Jenny Lundström
5 Elvira Lindh
6 Hilda Öhman
7 Hilda Arnesson
8 Matilda Johansson
9 Molly Strandberg
10 Wilma Molund
|