Navigera dig fram här   Torsdagen den 18:e december 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15316  
  Antal nyheter: 5845  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 7551 st  
  Igår: 82113 st  
  Denna månad:
1244505 st
 
  Föreg. månad:
2156189 st
 
  Totalt: 122371225 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Brett samarbete tillsammans med rennäringen i Norge när Polaris tar fram ny modell.
 

 
 

Brett samarbete tillsammans med rennäringen i Norge när Polaris tar fram ny modell.

Mathis Oliver Penta, Polaris-återförsäljare i Kautokeino är en central person i utv ecklingen av den nye 6-hjulingen. Foto: Atv & ScooterNorge
Det är tekniker från Polaris i USA samt Polen som just nu är i Finnmark i Norge och gör sina sista utvärderingar efter ett 2 års projekt med att ta fram en ny 6x6 modell. Projektet har drivits i nära samarbete med ett par personer som arbetar dagligdags i rennäringen i Norge.

Polaris resonerar på ett relativt enkelt sätt att, håller modellen för rennäringen så håller den för all annan verksamhet. Detta kommer dessutom från ett företag som är vana att leverera sina maskiner till det amerikanska försvaret där kraven på stryktålighet är stora men där man även velat få fram en maskin med fortsatt bra komfort och uthållighet.
Team6x6: De här utvecklar den nya 6-hjuling. Kautokeino, Polen, Schweiz, Fyresdal, Vadsø, Nordreisa, Alta, Sverige, USA. Mångkulturellt samarbete för 6x6 och Polaris. Bilden är tagen när alla i projektet var samlade i Finnmark. Foto: Atv & ScooterNorge

Projektet har ytterst ansvarats av Truls Tvete, Polaris, som i sin tur utifrån idéer och relevant information från tekniker och användare i norden, USA och Polen har byggt först en prototyper, genom Polaris återförsäljaren i Kautokeino, som är grunden till den nya modellen. Mycket i utveklingen har kretsat kring hur modellen skall klara av påfrestningen och den miljö som rennäringen dagligen befinner sig i.


Prenumerera
Prenumerera och spara pengar och du slipper söka tidningen i slutsålda butiker!

Lösnummer
Köp ett lösnummer hitta närmaste köpställe här!



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se