Navigera dig fram här   Tisdagen den 17:e februari 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5847  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 45622 st  
  Igår: 65216 st  
  Denna månad:
963655 st
 
  Föreg. månad:
1954477 st
 
  Totalt: 126318409 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Östersunds snöskoterklubb drar igång serie för knattecross
 

 
 

Östersunds snöskoterklubb drar igång serie för knattecross

I flera år har Östersunds snöskoterklubb kört knattecross i samband med de stora tävlingar som klubben arrangerat. Nu går man steget längre och arrangerar en serie på fyra evenemang för knattecrossåkarna.

- Första knattecrossevenemanget körs precis som vanligt under Arctic Cat Cup. Även avslutningen kommer att köras på Gräfsåsen skoterområde tillsammans med ett större skoterevenemang. Vi tittar även på möjligheten att köra på Stortorget eller Vinterparken i Östersund, säger Johan Olofsson tävlings- och evenemangsansvarig hos Östersunds snöskoterklubb.
Helt klart är att knattecross ligger i tiden. Handlarna i och omkring Östersund flaggar för att det säljs fler knattemaskiner och Yamaha Center har till och med startat ett knatteteam. Tack vare de senaste årens satsningar har fler barn fått upp ögonen för snöskoter och det är sannerligen inget minus.
- Som jag ser det så är knattecrossen en av de största pusselbitarna för att säkra skotercrossens framtida överlevnad. Det är färre och färre ungdomar som håller på. Om vi kan fånga barnens intresse för snöskoter samtidigt som vi får till en billigare överbryggning till ungdomsklasserna så tror jag sporten kan fortsätta växa i framtiden, säger Johan.


FAKTA
Knattecross är ett evenemang där barn i åldrarna 5-10 år får vara med och köra skotercross på skotrar där motorerna är på max 150 kubik. Banan är betydligt kortare och flackare än en normal skotercrossbana. Deltagandet är det viktigaste och alla som är med får pris.


Frågor om pressmeddelandet:
Roger Strandberg, pressansvarig Arctic Cat Cup
roger@moontain.se
070-623 53 59



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se