|
SNÖSKOTERNS DAG SLÅR UPP SINA PORTAR I HELGEN
 |
|
Välkomna! Fritidsimport i Örnsköldsvik är en av många företager som slår upp portarna extra i helgen - SNÖSKOTERNS DAG. På bilden Per Håkan Sundqvist och Micke Sundqvist.
|
I HELGEN ÄR DET ÄNTLIGEN DAGS.
SNÖSKOTERNS DAG ÖVER HELA SKOTER-SVERIGE. MED MASSOR ATT KOLLA IN.
I helgen är det öppna dörrar hos landets alla skoterhandlare. Snöskoterns Dag lockar och det brukar vara världens största skotermässa utan prut.
- Jo, vi laddar som vanligt upp och dörrarna slås upp redan 10 00 på lördag, säger Micke Sundqvist på Fritisimport. Vi har som alla andra handlare i Skoter-Sverige laddat med de senaste av det mesta.
Nu brukar det också finnas annat än snöskotrar hos handlarna utan fyrhjulingarna brukar numera också få sin beskärda del.
Handlarna brukar också bjuda in olika föreningar för att de ska visa upp sina aktiviteter. Och i Örnsköldsvik är det inget undantag, här kommer Nolaskogs skoterklubb(Sveriges största?) prata för sina leder.
Så missa inte helgens Snöskoterns Dag. Lördag och Söndag.
Att Snöskoterns Dag är en viktig sak kan vi undertstryka. Tidningen Snöskoter, i samarbete med Västerbottens Kuriren och Västerbottens Folkblad, gett ut en tidning som är gratis för alla hushåll.
65 000 exemplar! Inte illa och bör ge extra sug.
|