|
SKOTERSÄSONGEN BÖRJAR KOMMA IGÅNG OCH OCKSÅ OLYCKORNA!
ETT FLERTAL OLYCKOR MED SKOTER HAR INTRÄFFAT DE SENASTE DYGNEN.
Säsongen har börjat komma igång och tyvärr så ökar också antalet olyckor och är en trist läsning.
En 40-årig man som körde snöskoter voltade på en isbelagd sjö i Jokkmokk tidigt i morseoch skadades svårt. Han fördes medvetslös med ambulans till Gällivare sjukhus. Därifrån flögs han till Universitetssjukhuset i Umeå med ambulanshelikopter.
-Han har en allvarlig personskada, vi misstänker skoterfylleri. Här kör folk med skoter hur som helst, säger Rolf Hamstig, vakthavande vid Norrbottenspolisen, till TT.
Även på andra håll i norra Sverige inträffade skoterolyckor. I Hemavan krockade en snöskoter och en bil strax före nio på morgonen. Skoterföraren fördes till Tärnaby sjukhus. Ungefär vid samma tid körde en personbil på en snöskoter som skulle korsa E 4 norr om Luleå. Föraren, en äldre man, skadades svårt, enligt Norrbottens-Kurirens nätupplaga.
Så ta det lugnt i skoterspåret och kör nykter!
|