|
...HOWDY!
 |
|
Lanseringen av Can AM Renegade 800 H.O. EFI V-twin. En häftig
|
Idag har det hänt grejor!!
Dagen började med att BRP hade ett stort lanseringsevent för sina nya modeller och varumärke:
1. BRPs ATV-enhet byter namn till Can-Am, och återupplivar därmed det gamla racingvarumärket från 70-talet! En total re-branding av BRP ATV och en rätt stor sak för BRP. Ingen tvekan om saken.
2. Man lanserar Outlander 650 H.O. EFI som är samma maskin som Outlander 800, fast med en mindre motor. Vi testkörde dem båda - både 650:n och 800:an, och kan styrka denna tes. De beter sig väldigt lika, med skillnaden att 800 har en betydligt råare motorstyrka än 650:n, som ibland kan upplevas lite tam - eller om man vill se det mer posiivt - mer lättmanövrerad.
 |
|
Test av Outlander 650 H.O. EFI. Läs mer om denna maskin i ett kommande nr av ATV & Quad
|
 |
|
4x4 800 med sport egenskaper, lär slå stor i west.
|
3. Can-am släpper en helt ny "cross-over"-maskin som heter Renegade 800 H.O EFI V-twin - en korsning mellan en Outlander 800 och en DS 650. En mycket potent maskin, som tyvärr inte fanns för testkörning, utan vi fick nöja oss med att fotografera den stillastående. Den var utrustad med dubbla A-armar, alu-hjul, BRPs differentialteknik Visco Lok 4x4, samt 4 st. kraftfulla 60W-strålkastare fram.
Renegade modellen hade dessutom skivbromsarna inne i hjulhusen fram (något som skiljer sig från vanliga Outlanders), och den traditionellt monterade skivbromsen på kardanen bak.
 |
|
Mattias navigerar mha Garmin GOD:en på nya Outlander 800 Lim.Ed.
|
4. Ytterligare en stor lansering gjordes också och det är en lyxutrustad Outlander 800, som gick under beteckningen Limited Edition. Några korta nyheter där är att det är en 2-sits touring, aluminiumfälgar, inbyggd Garmin-GPS (monterad på styret) samt extrautrustade handtag och skydd för handtagen.Den inbyggda vinschen hade dessutom en fjärrkontroll för enkel styrning utanför fordonet. En lyxtouringmodell helt enkelt, och en mycket behaglig upplevelse!
Resten av dagen har ägnats åt intensiva produkttester på BRPs testrange uppe i Maribel.
Här följer några bilder från dagens äventyr!
 |
|
Jonas testar på en hyfsad tuff teknisk testbana på en Outlander 400 MAX (2-sitstig)
|
 |
|
BRP:s utvecklingschef berättar om den nya Renegaden
|
 |
|
Mattias i spänd förväntan inför dagnes tester.
|
 |
|
Jonas Innan avfärden till testbanan
|
 |
|
Vackra Maribel...
|
 |
|
"Streetan..." Maribels huvudgata
|
ATV-hälsningar till er alla
Jonas och Mattias
|