|
12 DÖDA MED SNÖSKOTER DENNA VINTER
FÄRD PÅ IS HAR KRÄVT HÄLFTEN AV ALLA OLYCKOR VISAR DEN STATISTIK SKOTER.SE TAGIT FRAM.
I fjol, 2004, inträffade 13 dödsolyckor i landet. Det var nästan en fördubbling jämfört med tidigare. Den här vintersäsongen har hittills 12 människor omkommit med snöskoter. Nu senast paret i Jokkmokk som drunknade under skoterfärd.
Hälften av alla olyckor sker med skoter på is visar den undersökning som Skoter.se gjort, färd under mörker är också en farlig del av skoterframfarten.
Men just isarna och då svag is har krävt hälften av alla omkomnas liv denna vinter. Trots lokal kännedom så kan man komma fel, som paret i Jokkmokk, och hamna i en öppen vak.
Snofed, Sveriges snöskoterägares riksförbund, med huvudkontor i Sollefteå har fokuserat mycket denna vinter på olyckorna.
- Vi har tittat på olyckorna och kan konstatera att många inträffat när skoterförare på svag is hamnat i vattnet. I övrigt handlar det mycket om olyckor i mörker, ofta i samband med hög hastighet, berättar Snofeds kanslichef Mikael Johansson.
Alkohol har också varit ett problem inom skoteråkningen.
- Det är ett faktum att människor som aldrig skulle drömma om att sätta sig bakom en bil efter att ha druckit kan tycka att det är okey att köra snöskoter efter ett par öl. Det har blivit bättre, men det är fortfarande inte bra, säger Johansson.
I sin förarbevisutbildning trycker Snofed hårt på säkerheten. Inte bara på nykterheten.
En snöskoter idag är ett kraftpaket och hastigheten kan lätt bli väldigt hög.
- Vi når inte alla via utbildningen. Men vi försöker också genom klubbarna ute i landet jobba mycket med en attitydförändring, att få skoterförare att tänka till. Men också att få den som ser någon berusad att helt enkelt gripa in och ta nyckeln, säger Mikael Johansson.
En svårighet med det påverkansarbetet är att alla inte är med i någon skoterklubb.
- Många av de som vi helst skulle vilja nå kommer vi aldrig åt. Men vi kan i alla fall börja i våra egna led, säger han
|