|
KORSELD FRÅN ARCTIC CAT 2006
 |
|
SPÄNNANDE 2006 FRÅN ARCTIC CAT - CROSSFIRE.
FOTO: TIDNINGEN SNÖSKOTER
|
TIDNINGEN SNÖSKOTER/SKOTER.SE HAR I USA KÖRT MÄNGDER AV 2006-OR.
ÄVEN SÅ ARCTIC CAT:S CROSSFIRE.
Nu kommer Arctic Cat med maskinen som både kan användas att köra utanför leden med men samtidigt ha en ypperlig ledmaskin. Crossfire heter den och har fått en matta på 345 cm längd och en bredd på 38 cm. Naturligtvis har den fått låna alla fördelar från bergsklättarna – M-serien – men har fått Firecats framvagn. En verklig skön kombination som kommer att gå hem hos den racingbetonade åkaren.
Den här kommer då med Arctics Diamond Drive system. Det betyder att den inte har något kedjehus då driften överförs direkt från motorn till boggiens drivaxel. Det är en intressant viktreducering man får därigenom. Dessutom sitter skivbromsen direkt monterad på drivaxeln vilket ger en än bättre bromsegenskap.
Framvagnen har fått Arctics AWS-VI dubbel A-armade system och med gasdämpare IFS. Den har dessutom variabel spårvidd från 107 cm till 112 cm. Allt beroende på i vilka körförhållande man skall åka i. Är det körning i djupsnö med skråkörning kanske man väljer den smalare versionen för att bättre kunna vinkla omkull maskinen medan man vid ledkörning föredrar den större spårvidden.
Maskinen har fått ett eget Crossfiredesignat chassie med en bredd på tunneln på 41 cm. Maskinen är nydesignat från skidan fram ända till stänkskyddet bak. Breda fotsteg ända bak med kraftfulla halkskydd tillhör säkerhetsdetaljerna på maskinen
Här är ånyo en maskin som många kommer att söka sig till då de i ett skoterköp får två maskiners funktioner i en och samma maskin.
LÄS MER I KOMMANDE NUMMER AV TIDNINGEN SNÖSKOTER!
|