|
BJÖRN RYTER TILL!
SNOFEDS BJÖRN PETTERSSON TAR BLADET FRÅN MUNNEN:
BORT MED SKOTERHULIGANER!
Vi går mot påsktider och mycket skoter. Beredskapen i fjällvärlden är hög från Polisens sida.
Vi har under en månads tid här på skoter.se/Tidningen Snöskoter och i samarbete med Länstyrelsen och Vägverket proklamerat om att köra försiktigt:
Snofed:s ordförande villa också vara med och här ryter Björn till:
Snöskoterhuliganerna är ett hot mot vår önskan att vintertid få njuta av att färdas i vår underbara natur och också mot vår turistindustri, skriver Björn Pettersson.
I länstidningarna kan vi mest varje vecka läsa artiklar om olyckor, ibland med dödlig utgång, som har orsakats av snöskoterförare som framfört sitt fordon minst sagt oförståndigt.
Vi kan vidare läsa insändare som är upprörda över att snö-skoterförare framför sina fordon på ett sådant sätt att de är mycket störande i bostadsområden, över andras ägor utan tillstånd, exempelvis områden där skog har planterats.
Ungdomar kör skoter innan de uppnått rätt ålder och utan att ha tagit förarbevis.
Förare bryter mot hastighetsgränsen 70 km/h.
Förare kör utan att snöskotern är försäkrad eller påställd för trafik.
Vidare förekommer tydligen i ökad omfattning att förare av snöskoter kör på gator och vägar.
Flera av insändarförfattarna kräver restriktioner eller förbud för snöskotertrafik på grund av detta.
De snöskoterförare som framför sina fordon på ovan beskrivet sätt bryter mot lagen, och bör naturligtvis lagföras och bestraffas. De har ingen förståelse från vare sig Snofed eller våra medlemmar, de lokala snöskoterföreningarna.
Tvärtom är de ett hot mot vår önskan att vintertid få njuta av att färdas i vår underbara natur med snöskoter.
De utgör även ett hot mot den ökande turism- och upplevelseindustri som bedriver så kallade snöskotersafaris, och skapar jobb samt ekonomisk utveckling i Vintersverige.
Snofed och våra föreningar har sedan flera år tillbaka krävt åtgärder för att få ett stopp på dessa snöskoterhuliganer och deras framfart.
Polisen, som tyvärr är underbemannad, måste få mera resurser så att de kan synas ute i trafikområdena och tillse att lagarna efterlevs.
Kommunerna måste vidtaga åtgärder för att informera om de lagar och regler som gäller för skotertrafik inom exempelvis stadsplanebelagt område. Kommunerna måste vidare ta med skoterledsnätet och planer för nya leder i sin stadsplaneplanering vad gäller trafikförsörjningsplanen.
Kommunerna måste på samma sätt som de informerar medborgarna om sopsorteringsregler, även kunna sända ut till hushållen regler och lagar för snöskotertrafiken (och för den delen även för trafik med fyrhjulingar, EU-mopeden och den vanliga mopeden, då samma problem föreligger med dessa fordon, fast sommartid).
Kommunerna bör även tillsammans med polisen, vägverket och de lokala skoterklubbarna informera i skolan om de lagar regler som finns och det beteende som man förväntar sig av en snöskoterförare. Informationen bör även rikta sig till föräldrarna.
Föräldrarnas ansvar är stort och helt när de tillåter sina ungdomar att framföra snöskoter innan dessa har fyllt 16 år och erhållit förarbevis.
Kommunerna måste även tills vidare se till att finna finansiering av bra skoterleder. Bra skoterleder leder till att de flesta väljer dessa för sitt åkande, och ger även en säkrare och miljöriktigare snöskotertrafik.
Snofed har som bekant föreslagit regeringen ett system för ledfinansieringen som ska ge kommunerna och skoterföreningarna ekonomiska resurser för uppbyggande och skötsel av snöskoterlederna.
Snofed har även beslutat att under vissa förutsättningar vara berett att ställa upp med ledvärdar som avpatrullerar snöskoterlederna.
Dessa ledvärdar måste dock erhålla en utbildning och auktorisering för sitt uppdrag samt klara regler om och hur de kan ingripa i situationer då lagar och regler ej efterlevs. Ledvärdar används bland annat i Kanada och USA, med gott resultat.
Vi som vill att det ska vara ordning och reda i snöskotertrafiken kan även ta på oss att vara aktiva och se till att snöskoterhuliganer får stå för sitt handlande, anmäla dem till polisen, tillrättavisa dem som behöver en tillrättavisning, tala med de ungdomar, vars föräldrar tillåter sina ungdomar att bryta mot lagen. Har ni kamera med er, ta ett kort på oansvariga och lagbrytande snöskoterförare.
Kort sagt: visa dem som bryter mot sans, förnuft och lagar att de är påpassade. Visa civilkurage!
Ni har den stora majoriteten av snöskoteråkare med er, för kom ihåg att precis som på fotbollsmatcherna är huliganerna en försvinnande liten grupp jämfört med dem som vill ha ordning, reda och hänsyn!
Björn Pettersson
Ordförande, Snofed
|