Skoter.se
 
Navigera dig fram här   Söndagen den 4:e maj 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15308  
  Antal nyheter: 5836  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 41491 st  
  Igår: 52315 st  
  Denna månad:
205178 st
 
  Föreg. månad:
1671726 st
 
  Totalt: 108051759 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. kent
2. micke666
3. sunnne
4. RHG
5. FrankJScott
6. TheOne
7. Swarte
8. Herbert
9. allimac32
10. Alpinemadness
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > Skoterförsäljningen ökar
 

Skoterförsäljningen ökar

Den sektor i samhället som inte berörts nämnvärt av den ekonomiska krisen är snöskoterförsäljningen.

Under föregående säsong som slutade den sista juni i år visade det sig att det sålts ett antal fler skotrar än föregående år. Detta när bil- och båtmarknaden störtdök.
Begagnade maskiner är det än större efterfrågan på säger man från skoterhandeln. Det är nästan så det är brist på begagnade skotrar.

Hoppar man nu på skrotningspremien som BRP utfäster så torde siffrorna på nyförsäljning öka kraftigt när vi tittar på de nästa år. Vi skall med spänning följa detta nytänkande som BRP kom med.

Tar vi så en titt på hur nyförsäljningen lyckats märke för märke ser vi att Lynx redan nu går mycket starkt. De har befäst ställningen som den mest sålda skotern, tätt följd av den andra koncernmaskinen Ski-Doo. Arctic Cat tuffar på med en trogen skara som är näst intill lika stor som föregående år. Sämre går det för Yamaha som backar, men den stora förlorar just nu är Polaris. Men säsongen är bara i sin linda så vi följer vad som händer framöver om våra köpintressen.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se